Методика виявлення пілотів, схильних до суїциду

УДК:159.9:656.7.071.7(045)  

Всі хвороби від нервів
і лише венеричні від кохання
-поширене прислів'я
    Часто після драматичних інцидентів пілоти авіакомпаній, щоб зняти стрес, викурюють пачки сигарет, випивають літри алкоголю в компанії колег, проте краще від цього їм не стає: 


Проблеми роботи з негативним професійним досвідом
http://aeroabc.blogspot.com/2013/01/blog-post_2.html
    А якщо до цього додати невдалий шлюб, втрати рідних та близьких, конфлікти й особисті переживання, то льотчик гарантовано рано перестає літати через суто психологічні інциденти минулого, які псують його здоров'я в теперішньому. Ось і виходить, що авіакомпанії вкладають мільйони в підготовку своїх пілотів, проте не вкладають нічого в конкретні психотерапевтичні дії з продовження їхнього льотного довголіття.
Конкретні дії з продовження льотного довголіття
http://aeroabc.blogspot.com/2016/03/blog-post_24.html#more
    І льотчики змушені шукати допомоги десь на стороні. Тут типовим вважається приклад другого пілота літака німецької компанії Germanwings Андреас Любіца, який розбився у французьких Альпах. Циркуляри ІКАО що до CRM не містять вказівок, як виявляти схильних до суїциду пілотів авіакомпаній. Авіакомпанії, в свою чергу, економлять на посаді штатного авіаційного психолога. А розплачуються за все це власними життями пасажири й страхові компанії!
    Проте зарадити ситуації можна маючи елементарні знання про мотиви поведінки людини. То чи є якийсь спосіб оцінити психологічне здоров'я пілота, саме психологічний аспект, чи залишився в нього потенціал до виживання після низки психотравмуючих обставин його життя?
    І такий спосіб є!
    Це Шкала емоційних тонів, що показує емоційні тони людини. Ці тони змінюються від найвищого до найнижчого й включають у себе (за мірою того, як ми рухаємося, вниз від життя до смерті):
4.0  ентузіазм
3.5  радість
3.0  консерватизм
2.5  нудьга
2.0  антагонізм
1.5  гнів
1.1  прихована ворожість
1.0  страх
0.5  горе
0.1  апатія
    Кожному рівню на шкалі присвоєно довільне числове значення. Шкала тонів має багато аспектів. Якщо користуватися нею, можна передбачити поведінку не лише однієї людини, а й великих груп людей.
    Тут треба розуміти, що означає в людини кожна з цих емоцій:
4.0  ентузіазм.
Обмінюється поглядами з іншими для того, щоб розширити свої уявлення. Може змінити свою точку зору.
3.5  радість.
Здатен зрозуміти й оцінити погляди інших людей і змінити свою точку зору. Може дійти згоди з іншими.
3.0  консерватизм.
Усвідомлює, що існує можливість іншої точки зору. Консервативне збереження згоди.
2.5  нудьга.
Відмовляється з'єднати свою реальність з будь-якою іншою. Байдужий до конфліктів навколишнього світу. Занадто байдужий для того, щоб погоджуватися або не погоджуватися.
2.0  антагонізм.
Піддає сумніву слова інших. Захищає свою реальність. Намагається зруйнувати точку зору інших. Не приходить до згоди.
1.5  гнів.
Руйнування протилежної реальності. "Ти не правий". Не приходить до згоди з іншими.
1.1  прихована ворожість.
Сумнівається у своїй власній реальності. Не почувається в безпеці. Сумнівається в реальності інших.
0.5  горе.
Сором'язливість, неспокій, сильний сумнів у власній точці зору. Інші легко можуть нав'язати йому свої погляди.
0.1  апатія.
Повний відхід від протилежної реальності. Відсутність своєї реальності. Затримка спілкування.  
     Потенціал виживання оцінюють відповідно до такого даного:
Кожен, хто перебуває вище рівня 2.0, прагне до виживання.
Кожен, хто перебуває на рівні 2.0 і нижче, на шляху до самознищення.
    Зрозуміло, що побачити льотчика, що плаче й сідає за штурвал літака нереально — його не допустять навіть на передполітний брифінг. Чоловікам, на відміну від жінок, властиво приховувати власні емоції за маскою «все гаразд»!
    А все з тієї причини, що в людей яскраво проявляються два емоційних тони: -хронічний;
-соціальний.
    Соціальний тон безпосередньо залежить від освіти та виховання. Це те, якою людину навчили бути, її звична роль.
    Хронічний тон - це хронічний стан, в якому перебуває людина. Хронічне перебування в низькому емоційному тоні завжди є наслідком психологічного насильства, і супроводжується хворобами й проблемами. 
    Тому людина в низькому емоційному тоні стає психотиком.
    Психотик: людина, в якої значною мірою відсутній контакт з оточенням, що існує в теперішньому часі, і яка не здійснює розрахунків щодо майбутнього. Цей стан може бути гострим, коли людина стає психотиком щоразу всього на кілька хвилин і лише іноді за певних обставин (наприклад, коли в неї бувають напади гніву чи апатії), або ж це може бути хронічний стан (тобто такий, у якому людина ніколи не співвідносить свої дії з теперішнім і майбутнім). Коли шкода, якої психотик завдає іншим людям, стає дуже помітною, таку людину вважають небезпечною й ізолюють від суспільства. Психотик, шкідливість дій якого не так очевидна, завдає не менше шкоди своєму оточенню і є психотиком не меншою мірою.
    Діагностику реального психологічного стану пілота з використанням Шкали емоційних тонів виконують методом особистого спостереження, за матеріалами відеоконтролю, аналізом протоколів розслідувань тощо.
    Встановлюють соціальний і хронічний тон людини. Якщо встановлений хронічний емоційний тон пілота надто низький — це є приводом звернути пильну увагу на його психологічне здоров'я, обставини особистих переживань, поведінку, якість виконання польотів тощо.
    У цьому коротко описаному матеріалі подаються основні засади виявлення схильних до суїциду пілотів авіакомпаній методом спостереження, наводиться методологія оцінки поведінки, подаються точні критерії для правильної оцінки отриманих даних.
    Описана методика придатна для застосування авіаційними психологами як в авіакомпаніях великих і малих, авіашколах, військових пілотів  тощо, так і індивідуально, пройшовши систематизоване навчання й тренінги. 

 Усі наведені факти, спостереження, експертні висновки, рекомендації ґрунтуються на професійному досвіді автора, військового льотчика-винищувача, авіаційного психолога, підполковника резерву.  
Перейти до "Тренінги, консультації, послуги" 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Booster budget class of common, cheap and non-deficient material Ракета-носій бюджетного класу з поширених, дешевих і недефіцитних матеріалів

Ошибка выживших

Кмерційна затія Лутца Кайзера

ПРОБЛЕМИ РОБОТИ З НЕГАТИВНИМ ПРОФЕСІЙНИМ ДОСВІДОМ